E2K-X15MY1
Category : Sensors, Transducers Proximity Sensors - Industrial
Indicator : LED
Product Status : Active
Shielding : Unshielded
Sensor Type : Capacitive
Package : Bulk
Series : E2K
Response Frequency : 10Hz
Termination Style : Cable Leads
Mfr : Omron Automation and Safety
Output Type : SCR-NO, 2-Wire
Material - Body : Plastic
Operating Temperature : -10°C ~ 55°C
Sensing Distance : 0.591" (15mm)
Package / Case : Cylinder, Threaded - M30
Voltage - Supply : 90 VAC ~ 250 VAC
Ingress Protection : IP66
Base Product Number : E2K-X15
Description : SENSOR PROX CAP 15MM IP66 CYLIND