RBQ20BM65AFHTL
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
RBQ20BM65AFHTL
Category : Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Diode Arrays
Product Status : Active
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) : 20A
Operating Temperature - Junction : 150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 630 mV @ 10 A
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : Automotive, AEC-Q101
Diode Configuration : 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package : TO-252
Mfr : Rohm Semiconductor
Technology : Schottky
Package / Case : TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 65 V
Mounting Type : Surface Mount
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Product Number : RBQ20
Current - Reverse Leakage @ Vr : 200 µA @ 65 V
Description : SCHOTTKY BARRIER DIODE (AEC-Q101
Contact Now
Diode Array 1 Pair Common Cathode 65 V 20A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63